Friday

11am - 3pm

Poetry Masterclass with Anthony Lawrence

Strategem Studio: Ticket only

11am-noon

Hang On, Help is On Its Way; Meshel Laurie

Great Stupa of Universal Compassion: Ticket only

11am-noon

Many Such As She: Michael Sharkey

Soldiers Memorial Institute Military Museum: Ticket only

11am-noon

In the Bush, No-one Can Hear You Scream: Sulari Gentill and Robert Gott

Blind Cow Pottery, Marong: Ticket only

12.30pm-1.15pm

Does My Face Fit Here?: Randa Abdel-Fattah, Santilla Chingaipe

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket - school groups included

1.45pm-2.30pm

The Idea of Home: Alice Pung, Fiona Parker

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket - school groups included

1.45pm-2.30pm

Danger is his Business: Gianrico Carofiglio, Sarah Mayor Cox

Capital Theatre: Pass only - school groups included

1.45pm-2.30pm

Brain Food: Felice Jacka, Chris Kelly

La Trobe Art Institute: Pass only

1.45pm-2.45pm

Women Kind: Kristin Ferguson, Catherine Fox, Marg O’Rourke

Bendigo Bowls Club: Pass only

3pm-3.45pm

Telling It Tough: Megan Blandford, Benjamin MacEllen, John Richards

La Trobe Art Institute: Pass only

3.15pm-4.15pm

Curing Cancer: Paul Davies, Natasha Mitchell

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

3.15pm-4.15pm

The Voice: Jane Caro, Ginger Gorman, James Jeffrey, Don Walker, Lawrie Zion

Capital Theatre: Pass only

3.15pm-4.15pm

Fire People: Chloe Hooper, Stephen Pyne, Sian Gard

Bendigo Bank Theatre: Pass only

3.15pm-4.15pm

Writing Victoria: Kate Cuthbert, Jarad Henry, Lee Kofman, Fiona Lowe Anna Snoekstra

Bendigo Bowls Club: Pass only

4.30pm-5.15pm

The Cost of Caring: Christine Cummins, Lucy Mayes, Tamara Marwood

La Trobe Art Institute: Pass only

4.45pm-5.45pm

Good Thinking: David Astle, Felice Jacka, Julia Shaw,Rob Stephenson

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

4.45pm-5.45pm

I Just Snapped: Maryrose Cuskelly, Jess Hill, Bri Lee, Beatrice Alba

Capital Theatre: Pass only

4.45pm-5.45pm

Gastronomical: Trevor Budge, Jill Dupleix, Charles Massy

Bendigo Bank Theatre: Pass only

4.45pm-5.45pm

Home and Heart: Min Jin Lee, Alice Pung

Bendigo Bowls Club: Pass only

5pm-7.45pm

Food Fossickers Showcase

Ulumbarra foyer: Free, all welcome

5.30pm - 6.30pm

Book Launch - Sludge: John Brumby, Peter Davies, Susan Lawrence

Ulumbarra foyer: Free, all welcome

6pm - 7pm

Sisters: Tishani Doshi, Karen Viggers, Penelope Curtin

La Trobe Art Institute: Pass only

6pm - 7pm

Working Women: Anne Manne, Megan Stack, Marilyn Waring

Capital Theatre: Pass only

6.30pm - 7.30pm

Democracy: Jennifer Clement, Richard Cooke, AC Grayling, Clare Wright, Nevo Zisin

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

8pm - 9.15pm

World of Food: Maeve O’Meara, Derek Guille

Ulumbarra Theatre: Ticket only

9.30pm - 10.30pm

Crime After Dark: host Andrew Nette

Festival Club at Bendigo Bowls Club: Free, all welcome