Saturday

10am - 10.45am

Make ‘em Laugh: RA Spratt, Sarah Mayor Cox

Strategem Studio

10am - 11am

Regret: Steve Kendall, Ginger Gorman, Lee Kofman, Alice Pung

Capital Theatre: Pass only

10am - 11am

There It Is Again: Don Watson with Prue Mansfield

Bendigo Bank Theatre: Pass only

10am - 11am

What I Have Written: Kate Cuthbert with Sulari Gentill, Jock Serong, Anna Snoekstra

Bendigo Bowls Club: Pass only

10.15am - 11.15am

Pachinko - A Family Epic: Min Jin Lee with Sarah L’Estrange

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

10.15am - 11am

Better Memory: Lynne Kelly with Ann Lansberry

La Trobe Art Institute: Pass only

11.15am - noon

Truth, Love and Clean Cutlery: Jill Dupleix with Jen Alden

Strategem Studio: Ticket only

11.30am - 12.30pm

Breaking Bad: Chloe Hooper and Julia Shaw with Natasha Mitchell

Capital Theatre: Pass only

11.30am - 12.30pm

Two Steps Forward: Marilyn Lake and Sarah Maddison with Tony Birch

Bendigo Bank Theatre: Pass only

11.30am - 12.15pm

Nganga - To See and Understand: Aunty Fay Muir, Sue Townsend, with David Astle

La Trobe Art Institute: Pass only

11.30am - 12.30pm

Sharing Difference: Kelly Gardiner with Claire G Coleman, Michael Earp, Erin Gough and Nevo Zisin

Bendigo Bowls Club: Pass only

11.45am - 12.45pm

Democracy and Its Crisis: AC Grayling with John Brumby

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

1pm - 1.45pm

Deadly Wisdom: Sue McPherson with Jenny Mitchell

La Trobe Art Institute: Pass only

1.15pm - 2.15pm

Fieldwork: Paul Barclay with Gabrielle Chan, Kim Mahood and Stephen Pyne

Capital Theatre: Pass only

1.15pm - 2.15pm

Growing Up African: Rachel le Rossignol hosts Santilla Chingaipe, Magan Magan and Ahmed Yussuf

Bendigo BankTheatre: Pass only

1.15pm - 2.15pm

Rebels and Trailblazers: Clare Wright with Billy Griffiths

Bendigo Bowls Club: Pass only

1.30pm - 2.30pm

Money and Ethics: Stuart Kells and Alan Kohler with Sharon Kemp

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

2pm - 2.45pm

Houseproud (not): Jessica Rowe with Suzanne Donisthorpe

Strategem Studio: Ticket only

2.15pm - 3.15pm

On Japan: Barry Hill and Meredith McKinney with Emerald King

La Trobe Art Institute: Pass only

2.45pm - 3.45pm

Rise and Resist: Bhakthi Puvanenthiran hosts Jennifer Clement, Claire G Coleman and Clare Press

Capital Theatre: Pass only

2.45pm - 3.45pm

History is a Conversation: Jill Giese and Tom Griffiths with Emma Robertson

Bendigo BankTheatre: Pass only

2.45pm - 3.45pm

The Artist’s Role: Astrid Edwards hosts Jane Caro, Stuart Coupe, Ben Eltham and Greg Fleet

Bendigo Bowls Club: Pass only

3pm - 4pm

Reporting Pell: Louise Milligan with Lawrie Zion

Ulubarra Theatre: Pass or Ticket

3.15pm - 4pm

Backyard Habitat: AB Bishop with Kieran Christopherson

Strategem Studio: Ticket only

3.45pm - 4.30pm

Poetic Impulse: Anthony Lawrence with Tru Dowling

La Trobe Art Institute: Pass only

4.30pm - 5.30pm

Trumped - America Today: Julie Rudner with Richard Cooke, Min Jin Lee, Megan Stack, Don Watson

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

4.30pm - 5.30pm

Inspirational Landscapes: Gemma Rayner hosts Peter Doherty, Kim Mahood and Charles Massy

Capital Theatre: Pass only

4.30pm - 5.30pm

Sludge - A Flithy Bendigo Story: Peter Davies, Susan Lawrence, Chris Peder

Bendigo Bank Theatre: Pass only

4.30pm - 5.30pm

Politics is Funny: James Jeffrey, Jon Kudelka, Lindy Burns

Bendigo Bowls Club: Pass only

4.45pm - 5.30pm

Songs Sung: Don Walker with Jenny Valentish

Strategem Studio: Ticket only

5pm - 5.45pm

The Damage Done: Tony Birch, Claire Flanagan-Smith

La Trobe Art Institute: Pass only

6pm - 7pm

Growing Up Gay: Benjamin Law, Abe Watson

Ulumbarra Theatre: Ticket only

6pm - 7pm

Courting Danger: Gianrico Carofiglio, Jarad Henry

Strategem Studio: Ticket only

6pm - 7pm

Leading: Mary Crooks, Troy Bramston, Bri Lee, Kerry O’Brien, Marilyn Waring

Capital Theatre: Pass only

6pm - 7pm

Crossing the Great Divide: Rod Moss, Raimond Gaita

Bendigo Bank Theatre: Pass only

6pm - 7pm

Are We There Yet? Nicole Ferrie hosts Jane Caro, Tishani Doshi, Jess Hill

Bendigo Bowls Club: Pass only

6.15pm - 7pm

Shakespeare’s Books: Stuart Kells, Dianne Dempsey

La Trobe Art Institute: Pass only

8pm - 9.15pm

What Is Life?: Paul Davies

Ulumbarra Theatre: Ticket only

8pm - 9pm

The Silents Were Golden: Dominic Smith, David Lloyd

Strategem Studio: Ticket only

_

9.30pm - 10.30pm

Bendigo’s Best Bits: Host Em Burgess-Gilchrist

Festival Club at Bendigo Bowls Club: Free, all welcome