Sunday

8.15am - 9.45am

Gastronomy Breakfast: Jill Dupleix, Terry Durack, Kath Bolitho

Bendigo Bowls Club: Ticket only

9.45am - 10.30am

A Pilgrim’s Progress: Barry Hill, Tom Griffiths

La Trobe Art Institute: Pass only

9.45am - 10.30am

Adapting Woolf: Peta Hanrahan, Anna Kennedy

Engine Room: Pass only

10am - 11am

Parenting: John Marsden, Cecile Shanahan

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

10am - 11am

Romancing the Rose: Kate Forsyth, Bryley Savage

Strategem Studio: Ticket only

10am - 11am

The Really Big News: Kerry O’Brien, Steve Kendall

Capital Theatre: Pass only

10am - 11am

Electric Hotel: Dominic Smith, Sarah L’Estrange

Bendigo Bank Theatre: Pass only

11am - 12pm

What’s New In Crime: Andrew Nette with Gianrico Carofiglio, Maryrose Cuskelly, Sulari Gentill, Robert Gott

Bendigo Bowls Club: Pass only

11.15am - 12pm

Found In Translation: Meredith McKinney, Simon Patton

La Trobe Art Institute: Pass only

11.15am - 12pm

The Language of Flowers: Penelope Curtin, Jacqueline Millner

Engine Room: Pass only

11.30am - 12.30pm

Boys Will Be Boys: Clementine Ford, Sarah Mayor Cox

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

11.30am - 12.30pm

The Fifth Estate - Women’s Work: Megan K Stack, Sally Warhaft

Strategem Studio: Ticket only

11.30am - 12.30pm

Counting the Cost: Mary Crooks, Richard Denniss, Marilyn Waring

Capital Theatre: Pass only

11.30am - 12.30pm

Menzies and the Art of Politics: Troy Bramston, Annika Smethurst

Bendigo Bank Theatre: Pass only

12.30pm - 1.15pm

Girls are Coming out of the Woods: Tishani Doshi, host Dan Bendrups

Engine Room: Pass only

12.30pm - 1.15pm

Mining the Past: Kate Forsyth, Kelly Gardiner, Ilka Tampke

Bendigo Bowls Club: Pass only

1.15pm - 2.15pm

Making Evil: Julia Shaw, Paul Barclay

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

1.15pm - 2.15pm

It’s Your Money: Alan Kohler, Yvonne Wrigglesworth

Strategem Studio: Ticket only

1.15pm - 2.15pm

Shake or Stir? Jane Caro,Gabrielle Chan, Jess Hill, Sarah Maddison

Capital Theatre: Pass only

1.15pm - 2.15pm

Australia Felix: Marilyn Lake, Jock Serong

Bendigo Bank Theatre: Pass only

1.45pm - 2.30pm

Professor at Large: Peter Doherty, Sian Gard

La Trobe Art Institute: Pass only

1.45pm - 2.30pm

On the Road Again: Stuart Coupe, Don Walker, Em Burgess-Gilchrist

Engine Room: Pass only

1.45pm - 2.45pm

Humour’s Edge: Ginger Gorman, Erin Gough, Jon Kudelka, Fiona Parker

Bendigo Bowls Club: Pass only

3pm - 4pm

A Better Death: Ranjana Srivastava, Robert Blum

Ulumbarra Theatre: Pass or Ticket

3pm - 4pm

Planning for the Pyrocene: Stephen Pyne, Tom Griffiths

Strategem Studio: Ticket only

3pm - 4pm

Over It: Jennifer Clement, Greg Fleet, Karen Viggers, Leo D’Angelo Fisher

Capital Theatre: Pass only

3pm - 4pm

Family Smatters: James Jeffrey, Annika Smethurst

Bendigo Bank Theatre: Pass only

3.15pm - 4pm

Tricky Brain: David Astle, Elspeth Kernebone

La Trobe Art Institute: Pass only

3.15pm - 4.15pm

Women Write Blak: Blak Brow Collective

Engine Room: Pass only

3.15pm - 4.15pm

Active Online: Bhakthi Puvanenthiran hosts Ben Eltham, Bri Lee, Clare Press

Bendigo Bowls Club: Pass only

4.30pm - 5.30pm

Closing Address - Changing Lives: Munjed Al Muderis

Ulumbarra Theatre: Ticket only